a Myśli nieuczesane: Trzy absurdalne i smutne fakty o szczęściu. - Najbardziej pozytywny blog parentingowy i lifestylowy

niedziela, 17 czerwca 2018

Myśli nieuczesane: Trzy absurdalne i smutne fakty o szczęściu.


Czym jest szczęście? Można je zdefiniować? Z pewnością nie. Jednak warto nauczyć się odróżniać zadowolenie od szczęścia. To jeden z tych tematów, które nachodzą nocami i nie pozwalają w spokoju zasnąć. Dlaczego tak łatwo potrafimy rozmawiać o naszych oczekiwaniach i planach, a tak ciężko mówić nam o szczęściu? Czy to nie jest przypadkiem tak, że trochę boimy się przyznać przed samym sobą, co naprawdę by nas uszczęśliwiło? Jedno jest pewne: Żyjemy w czasach, w których coraz częściej wydaje nam się, że jesteśmy szczęśliwi. Jednak:


1.Szczęście jest często (choć nie zawsze) złudne.
Możesz mieć wszystko: własny dom albo mieszkanie, pracę, w której się spełniasz, auto, którym lubisz jeździć, żonę czekającą z obiadem lub męża pomagającego w obowiązkach domowych. Możesz mieć wakacje all inclusive, zabukowane bilety na koncert ulubionego zespołu. Drogie kosmetyki, niebanalny seks siedem dni w tygodniu, szafę wypchaną po brzegi markami znanych projektantów. Możesz mieć przyjaciół, kochankę, a nawet i dwie. Możesz mieć partnera, który wspiera i się troszczy. Możesz nawet nie mieć problemów. Możesz ciągle się cieszyć, zdobywać cele i odnosić sukcesy. Możesz wygrać milion złotych lub po prostu urodzić się milionerem. A jednak.


2.Nie zawsze zależy od Ciebie
A jednak jest taki zapach włosów, którego Ci brak, chociaż może już go nie pamiętasz. Jest taki uśmiech, którego szukasz w tłumie każdego dnia. Jest takie ciepło, którego nie da Ci nikt inny. Jest takie wspomnienie, które zawsze tak samo, wywołuje dreszcze. Jest takie marzenie, wyrzucone w kąt lub skreślone z listy, które co jakiś czas powraca. Są takie myśli, które nocami zaprzątają głowę i powodują ból skroni. Są takie ramiona, do których się wraca w czeluściach podświadomości. Jest taki rodzaj szczęścia, którego bardzo Ci brakuje, chociaż możesz o tym nie wiedzieć. Choćbyś walczył, nie wygrasz. Jest taka tęsknota i cień niezrozumienia, która łamie Ci serce. Jest taka potrzeba, ciężka do zdefiniowania i spełnienia. Chciałbyś coś zrobić, ruszyć, zapomnieć, jednak się nie da. Jak taka wypełniona po brzegi skrzynia z cudownościami Twojego życia otoczona wielką pustką. To, co może Cię uszczęśliwić, nie zawsze jest zależne tylko od Ciebie.

3.Z drugiej strony łatwo jego nie dostrzec
Czym jest szczęście? Może trwać cały czas, czy raczej jest chwilowe? Nie wiem. Przez ciągłą gonitwę za pieniędzmi, dostatnim życiem i wygodą, zapominamy, jak wygląda. Rezygnujemy z prawdziwej miłości, radości i ryzyka na rzecz wygody i złudnego zadowolenia. Boimy się dostrzec szczęście tam, gdzie nie sięgają nasze oczy. Ale serce ma szersze horyzonty i widzi wszystko, musimy tylko się na to otworzyć. Szczęście powinno być podstawą, a rzeczy materialne wspaniałym dodatkiem. Jest to taka rzecz, której nie da się kupić, chociażby płaciło się złotem. 


Tematy o poczuciu spełnienia i szczęścia nie są banalne. Wręcz przeciwnie- zawsze niosą ryzyko, że podniesie nam się ciśnienie, zwątpimy i być może trochę pogubimy. Czasami warto poświęcić dla siebie chwilę i się zastanowić. Wsłuchanie się w siebie i w swoje potrzeby, określenie czego tak naprawdę nam brakuje i wyciągnięcie wniosków jest bardzo ważne. Osoba, która ma wszystko, może nie mieć tak naprawdę nic. Może Ci się wydawać, że nie jesteś szczęśliwy, a po prostu tego szczęścia nie dostrzegasz i odwrotnie. Chociaż to jeden z tych tematów pod tytułem "Ile ludzi, tyle opinii", to jedno jest pewne: Nie przestawajmy szukać i dostrzegać tak bezcennej rzeczy, jakim jest szczęście. 


Nazwa posta zaczerpnięta z tytułu zbioru aforyzmów Stanisława Leca "Myśli nieuczesane". Swoją drogą- polecam. 

2 komentarze:

 1. Zgadzam się z każdym punktem. Szczęście dla każdego jest inną definicją i dla jednego samo bogactwo może być już szczęściem, dla drugiego zaś rodzina i przyjaciele, a dla trzeciego kompletnie już coś innego, itd.
  Trzeba szukać swojego szczęścia.
  Pozdrawiam!
  My blog

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zawsze powtarzam, że szczęśliwa nie jestem, a jedynie bywam... ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię:)