a Ćwiczymy mowę i rozwijamy umysł. Nasze propozycje dla najmłodszych i nie tylko - Najbardziej pozytywny blog parentingowy i lifestylowy

poniedziałek, 11 czerwca 2018

Ćwiczymy mowę i rozwijamy umysł. Nasze propozycje dla najmłodszych i nie tylko

Dzieci od samego urodzenia nabywają nowe umiejętności. Od chwytania zabawki, po machanie rączkami na pożegnanie. Od gaworzenia, pierwszych krótkich słów, aż do tworzenia własnych zdań. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam, w jaki sposób my wspieramy rozwój mowy u Anielki i zaproponować świetne gry edukacyjne i logopedyczne dla waszych dzieci.Edukacja i zabawa na pierwszym miejscu

W wychowaniu Anielki stawiamy głównie na miłość, zrozumienie i wsparcie. Te trzy wartości są nieodłącznym elementem naszego rodzicielstwa. Zabawy, spacery i wspólne wykonywanie obowiązków- tak wygląda codzienność każdego rodzica. Jednak spędzanie czasu z dziećmi to nie tylko psoty i figle, to również edukacja. Jednym z najważniejszych obowiązków każdego z nas jest wspieranie rozwoju naszych pociech.
Nieważne, w jakim wieku są wasze dzieci. Być może dopiero uczą się mówić, a może już składają pierwsze zdania. Może macie problemy logopedyczne i chcecie poćwiczyć? Mam propozycję dla wszystkich z Was.
Pierwsze książeczki dla najmłodszych

Wyobraźnia, komunikacja i stymulowanie mózgu

Przede wszystkim, należy podkreślić, że ćwiczenie mowy i czytanie ze zrozumieniem u dzieci jest bardzo ważne. Tak naprawdę od pierwszych dni życia powinniśmy pomagać im w tym niezwykle fascynującym i ważnym etapie. No, ale jak to od pierwszych dni życia? Niemowlaka chyba nie trzeba uczyć mówić? Oczywiście, że nie trzeba tego robić, ale możemy od samego początku pokazywać, że oprócz niewerbalnej komunikacji (przytulanie, karmienie, dotyk) istnieje również komunikacja werbalna (mowa i śpiew). Dzięki temu nasze pociechy od najmłodszych lat będą uczyć się poprawnego języka, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Poprzez zabawy i gry logopedyczne nasze dzieci ćwiczą nie tylko mowę, ale również pamięć, wyobraźnie i stymulują mózg. Brzmi świetnie, prawda?
Książeczki logopedyczne dla najmłodszych

Nasłuchiwanie i obserwacja dla najmłodszych

Buzia mi się nigdy nie zamyka, więc odkąd Anielka pojawiła się na Świecie, mogła godzinami słyszeć mój głos. Opowiadałam jej co robię, dlaczego i jak się z tym czuję. W nocy śpiewaliśmy jej kołysanki, a za dnia opowiadaliśmy wiersze. Od zawsze staraliśmy się dużo do niej mówić, nawet jak byliśmy pewni, że nas nie rozumie. Podczas kontaktu twarz-twarz dzieci obserwują, jak poruszamy wargami, przez co łatwiej im wypowiadać pierwsze słowa, chociażby takie jak "mama" lub "tata". Kilkumiesięczne dzieci uwielbiają książeczki kontrastowe. Pomimo tego, że nie zawierają praktycznie żadnego tekstu, opowiadajcie co widzicie. W księgarni internetowej Eduksiegarnia.pl znajdziecie książeczki, które idealnie nadają się dla najmłodszych. Moim ulubieńcem jest zdecydowanie “Mój dom”, który w cudowny sposób zilustrowała Zofia Dzierżawska. Znajdziemy tam proste sceny z codziennego życia, które maluch z pewnością rozpozna i chętnie przejrzy książeczkę z każdej strony. Tego typu lektury były i nadal są dla nas hitem.
Mój dom książeczka dla najmłodszych
Propozycje na naukę poprzez zabawę
Możemy też zainwestować w bardziej rozbudowane propozycje w znacznie szerszych przedziałach wiekowych (6-36 miesięcy). Powiem Wam szczerze, że bardzo lubię takie rozwiązania ponieważ książka rośnie wraz z dzieckiem, a ceny są bardzo korzystne.

Tutaj mamy przykład zbioru zabaw językowych. Autorzy podkreślają, że jego celem jest zabawa dzieci wraz z rodzicami, której efekty przełożą się na naukę mowy, a w dalszym etapie wprowadzą w etap czytania ze zrozumieniem. Dla mnie bomba.
propozycje zabaw językowych

Książeczki i gry wspierające rozwój mowy

Powiem Wam szczerze, że marzyłam o tym etapie, w którym książeczki oraz karty przestaną być gryzione, a zaczną być czytane. Chociaż dzisiaj zdarzy się, że Anielka weźmie jakąś czytankę do buzi, to zdecydowanie częściej woli je oglądać i czytać na swój sposób. Mamy na swojej półce (a właściwie półkach:) ) dziesiątki książek edukacyjnych: od nauki kolorów, emocji do tych typowo logopedycznych, mających na celu rozwój mowy. Posiadamy też puzzle przeznaczone dla najmłodszych, które wspierają wymowę głosek, spółgłosek i uczą dopasowywać wyrazy do obrazków. Nauka mowy poprzez zabawę jest naprawdę świetna i umila nie jeden dzień. Jestem naprawdę szczęśliwa, że moje dziecko uwielbia spędzać w ten sposób ze mną czas.
Zabawy logopedyczne z dzieckiem
Propozycje zabaw edukacyjnych dla dzieci

Gry i pomoce logopedyczne

Gry i pomoce logopedyczne dla dzieci z Eduksięgarnia.pl to świetna sprawa dla nieco starszych dzieci (przeważnie od lat 5). Ja już nie mogę się doczekać, kiedy będziemy mogli z takowych skorzystać:). Nie dość, że to świetna wymówka, żeby spędzić razem czas, to w dodatku większość z nich uczy dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym poprawnej wymowy głosek takich jak s,z,d czy nawet szy, dż, czy. Najbardziej spodobała mi się gra planszowa.
Mówię poprawnie, gra planszowa logopedyczna

Gry oddechowe

Jeżeli myślicie, że oddychanie nie jest ważne w rozwoju mowy, to się mylicie :).  Podstawą poprawnego wymawiania zdań i wyrazów jest nienaganne oddychanie. Ćwiczenia z tego zakresu (w formie zabawy oczywiście) możecie znaleźć w podręczniku autorstwa Katarzyny Szłapy, Iwony Tomasik i Sławomira Wrzesińskiego. Jest on przydatny szczególnie dla rodziców dzieci, które mają problemy z poprawną wymową. Książka daje gwarancje, że poprawią one wysławianie się dzieci z problemami jąkania, mową bezdźwięczną i opóźnieniem mowy. Cieszę się, że istnieją takie podręczniki.
Zabawy oddechowe na wesoło dla dzieci


Znacie mnie już na tyle i pewnie wiecie, że ja uwielbiam kupować książki nie tylko dla Anielki, ale również dla siebie. Uważam, że nauka poprzez zabawę powinna być nieodłącznym elementem wychowania dzieci już od samego początku rodzicielskiej drogi. Z pozoru zwykła książeczka może otworzyć drzwi do wyobraźni naszych pociech i zaowocować w przyszłości. Cieszę się, że znalazłam księgarnie internetową, którą z czystym sumieniem mogę Wam polecić. Wiem, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie niezależnie od tego, jak bardzo się staramy. Dlatego przedstawiliśmy Wam propozycję zarówno dla najmłodszych, starszych oraz dzieci z problemami wymowy.

Uczymy się mówić
Pomoce logopedyczne dla dzieci i rodziców


13 komentarzy:

 1. Dziękuję za inspirację! Mam w domu pięciolatkę i niemowlaka :) dla każdego z nich widzę ciekawe pozycje

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się,nauka przez zabawę daje najlepsze efekty,a pomocy jest tyle,że aż niewiadomo w czym wybierać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczne materiały edukacyjne, edukacja przez zabawę najlepszym rozwiązaniem. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Moje pierwsze słowa" mamy u siebie - i choć teraz jesteśmy już na etapie poważniejszych lektur, synek nadal czasami po nią sięga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastyczne inspiracje dla rodziców.Sporo ciekawych propozycji do dziecięcej biblioteczki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyjemnie wzbogaca się domową biblioteczkę takimi książeczkami. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne propozycje. Nie mam zadnej z nich, wiec musimy nadrobic

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo interesujący artykuł :) Cieszę się, że mogłam dowiedzieć się czegoś nowego i zaczerpnąć ciekawe pomysły! Czytanie i granie z dziećmi w gry są bardzo wartościowe i kształtują kreatywność :) Jestem bardziej za takim spędzaniem czasu niż przed tv :)

  U mnie ostatnio było bardzo kreatywnie, a czas głównie spędzałam w swojej pracowni :) W efekcie powstało kilka nowych projektów innowacyjnych kocyków dla dzieci i niemowląt. Szczególnie jestem dumna z kocyka w lamy :) Zapraszam do oglądania!

  https://edreamsstyle.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiamy takie zabawy. Polecam książki Państwa Szwajkowskich. My korzystamy z nich. Fakt są dla troszkę większych maluchów :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Trochę ubolewam nad tym, że nie jestem szczególnie gadatliwa, bo wiem, jakie to ważne dla dziecka, osłuchać się z mową. Staram się jak najczęściej rozmawiać z nim i zachęcać go do powtarzania słów :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetną propozycją dla wspierania rozwoju mowy są kolejne części z serii "PUCIO".
  Znasz je? :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Genialne te pomoce.
  Lubimy takie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zabawa i rozwój najlepsze połączenie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię:)