a To udowodnione- mózg kobiety po porodzie się powiększa! Jak się zmienia kobieta podczas ciąży i macierzyństwa - Najbardziej pozytywny blog parentingowy i lifestylowy

niedziela, 28 stycznia 2018

To udowodnione- mózg kobiety po porodzie się powiększa! Jak się zmienia kobieta podczas ciąży i macierzyństwa


Żyjemy na najwyższych obrotach, denerwujemy się, nie śpimy, załatwiamy setki spraw i mamy dużo problemów a przy tym zawsze znajdziemy miejsce na miłość i w każdej chwili jesteśmy gotowe oddać życie za nasze dziecko. Nie będę przekonywać o tym, że macierzyństwo jest trudne, nie zawsze usłane różami i niecodziennie kolorowe. O tym wiemy tylko my same i nikt się o tym nie przekona, dopóki sam tego nie zazna. Co sprawia, że pomimo nieprzespanych nocy, braku odpoczynku i kupy w samotności- nadal funkcjonujemy i mamy tyle sił, że nie jeden młody człowiek nam nie dorówna? O hormonach, o naszym mózgu i o tym, dlaczego to jest takie niesamowite.

Ciąża to czas, w którym wszystko się zaczyna.
Nie tylko nasze ciało przygotowuje się na urodzenie dziecka. Przygotowuje się również mózg. Nasze biodra się rozszerzają, pojawiają się przepowiadające skurcze, jesteśmy bardziej płaczliwe, emocjonalne, pojawiają się dziwne zachcianki- hormony. Za tym wszystkim stoi estrogen, oksytocyna i prolaktyna. Już nie jesteśmy w stanie panować nad wszystkim- ta trójca zapanowała nad nami. Podczas pierwszej ciąży zmniejsza się ilość substancji szarej w mózgu, przez co kobiety zaczynają skupiać się tylko i wyłącznie na swoim dziecku. Wszystkie inne dziedziny życia schodzą na drugi plan. Badacze udowodnili, że celem takiego działania może być przygotowanie przyszłej matki do macierzyństwa.Nasz mózg sam się programuje, to jest niesamowite.

Po porodzie mózg, a właściwie jego części zaczynają rosnąć.
Po porodzie zwiększa się ilość substancji szarej, którą matki w czasie ciąży utraciły. Poziom estrogenu, oksytocyny i prolaktyny gwałtownie wzrasta. Im więcej matka przytula swoje dziecko i czuje jego zapach-, tym bardziej efektownie pracują jej szare komórki. Co dziwne, u człowieka tak gwałtowne zmiany zachodzą dopiero wtedy, kiedy bardzo intensywnie się uczy. Tak więc mózg kobiety pracuje na najwyższych obrotach, pomimo zmęczenia i braku snu. Wszystkie powiedzenia, że "dziecko wszystko wynagrodzi" zaczynają nabierać sensu, bo tak jest rzeczywiście.

Taki jeden hormon.
Oksytocyna jest zwana hormonem macierzyństwa. Dzięki niej kobiety czują miłość do dziecka, od razu po porodzie. To ona sprawia, że przez całe macierzyństwo kochają bezgranicznie swoje potomstwo. Jej poziom wzrasta, kiedy czują zapach swojego dziecka i go przytulamy. Wywołuje ona cudowne uczucia, lekko przyśpiesza bicie serca i pozwala zapomnieć o tym, co złe.

Matki są niezniszczalne.
Reagują na każdy płacz dziecka, usłyszą krzyki nawet z oddali, wybudzą się nawet z najgłębszego snu, tylko po to, żeby sprawdzić, jak się ma dziecko. Każdy zmysł mają wyostrzony, co pozwala ocenić nawet ekstremalną sytuację. Działają szybko, pewnie i bez wahania, podczas gdy bezdzietna kobieta dopiero analizowałaby sytuację. Szybciej zapamiętują, uczą się w ekspresowym tempie. To wszystko dzięki neuronom, które u matek szybciej komunikują się między sobą i współgrają.

Gimnastyka dla mózgu.
Badania udowodniają, że mózg matki wolniej się starzeje i szybciej regeneruje po wypadkach. Nie zdziwię się, jeśli udowodnią, że matki mają większy próg bólu. Bo to, że wytwarzamy więcej adrenaliny, jest już udowodnione! :)

Matka jest lepszym pracownikiem.
I to też jest udowodnione. Kobiety, które mają dzieci, potrafią bardziej dostosować się do ekstremalnych warunków, wykonują swoją pracę szybciej i łatwiej analizują pewne rzeczy. No i uważniej słuchają swoich szefów:) Dobra organizacja i świetne zarządzanie czasem to cecha, która je wyróżnia. Wbrew stereotypom, które mówią, że matki często chodzą na zwolnienia i sobie "bimbają", są cennymi pracownikami, które swoje umiejętności wyniesione z macierzyństwa, świetnie wykorzystują w pracy albo biznesie.

Matki mają najczęściej partnerów całe życie.
Macierzyństwo w związkach dużo zmienia. Może nie do końca zmienia, ale pozwala poznać swojego partnera od każdej strony. Mówi się, że pojawienie się dziecka to najtrudniejszy etap w związku. Sytuacja, w jakiej znalazły się matki, pozwala stwierdzić, czy partner to ten jedyny. Niestety, niektóre związki kończą się wraz z przyjściem na Świat się małego człowieka. Bo o ile można, pomimo wielu czynników, być ciągle zadbanym i miłym, to przy opiece nad dzieckiem nie zawsze jest to możliwe. Zmęczenie, strach i dużo obowiązków- w takich sytuacjach ludzie najczęściej przeżywają kryzys, pytanie tylko- damy radę? Damy radę wybaczyć sobie te kłótnie, brak czasu i ochoty na cokolwiek? Możemy dojść do jakiegoś porozumienia i podzielić obowiązki? Dziecko nigdy nie jest winne rozpadowi związku. Związek rozpada się sam, a dzięki dziecku możemy tak naprawdę poznać swoją drugą połowę, z każdej możliwej strony.

Ale nie zawsze jest tak kolorowo: Hormony.
Zbyt gwałtowne wzrosty i spadki hormonów do tego brak pomocy najbliższych, problemy finansowe i ciągłe zmęczenie może doprowadzić do depresji poporodowej. Jest to problem, do którego matki niechętnie się przyznają. Depresja poporodowa może wystąpić nawet po roku przygody z macierzyństwem. Gdy hormony zaczynają szwankować, a ich ilość nie wytwarza się w odpowiednich ilościach, może dojść do tego, że matka przestanie odczuwać satysfakcję z zaistniałej sytuacji. Dlatego tak ważne jest wpieranie młodej mamy, a nie ciągłe jej ocenianie.

Kobiety stają się wrażliwe na potrzeby dziecka. Mają więcej empatii w sobie i potrafią (w porównaniu do kobiet bezdzietnych) lepiej odczytywać intencje innych ludzi. Łatwiej odnajdują się w ciężkich sytuacjach i podejmują szybko decyzje. Co dziwne- mają więcej agresji w sobie, co jest logiczne, ponieważ zostały zaprogramowane, aby bronić swoją rodzinę. Są świetnymi obserwatorkami i od razu potrafią wyciągnąć wnioski. Naukowcy wciąż badają, jak zmienia się mózg kobiet w okresie ciąży i macierzyństwa. Jest to bardzo ekscytujące zjawisko, na którym warto się skupić.Jestem matką a ty, jaką masz super moc?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię:)