a Badanie, które każdy rodzic powinien wykonać swojemu dziecku. - Najbardziej pozytywny blog parentingowy i lifestylowy

czwartek, 18 maja 2017

Badanie, które każdy rodzic powinien wykonać swojemu dziecku.


Czy Twoje dziecko śpi bardzo dużo, albo wręcz odwrotnie- nie śpi prawie wcale?. Czy jest apatyczne, albo zbyt nerwowe?. Może nie ma apetytu?. Często budzi się w nocy?. Koniecznie zrób te dwa badania z krwi, które kosztują niewiele, a mogą uratować życie Twojemu dziecku.

Niedobór tego pierwiastka, może powodować nie tylko częste infekcje, ale także może spowolnić rozwój Twojego dziecka, co za tym idzie- upośledzić go. Anemia to nie tylko bladość skóry- to choroba, która może nieodwracalnie wyrządzić krzywdę. Nie należy jej bagatelizować i przede wszystkim- trzeba zrobić badania, żeby ją zdiagnozować.

Jakiś czas temu, Anielka dość mocno zachorowała. Znaleźliśmy świetnego lekarza, który po przepisaniu odpowiednich lekarstw, zasugerował, żeby zbadać córce poziom żelaza oraz wykonać morfologię z rozmazem. Morfologię robiłam już trzeci raz (staram się regularnie sprawdzać stan zdrowia córki), ale o żelazie nigdy nie pomyślałam. Jakie było moje zdziwienie, gdy wyniki wskazywały na anemię, spowodowaną brakiem tego pierwiastka w organiźmie. Blada skóra? Co się dziwić, skoro matka prawie przeźroczysta. Nerwowość? Ma po matce. Źle śpi? Najwidoczniej wszystko jej przeszkadza... A tu bum. Jednak anemia.

Anemia, czyli niedokrwistość, to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych niemowląt. Najczęstszym powodem anemii u niemowlęcia jest niedobór żelaza. Wbrew obiegowej opinii, niemowlak z anemią wcale nie musi być blady i apatyczny. Początkowo jedyną oznaką niedokrwistości jest gorszy apetyt i słabsze przybieranie na wadze. Leczenie anemii u dziecka jest niezwykle ważne, ponieważ może ona prowadzić do spowolnienia rozwoju dziecka.

Ale ten problem dotyka również starsze dzieci i jest tak samo niebezpieczny. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i robić badania. W związku z tym, że nie jestem lekarzem i nie chcę wprowadzić Was w błąd- umieszczam link do sprawdzonego źródła na temat anemii u dzieci więcej informacji.
 źródła- http://www.mjakmama24.pl/niemowle/choroby-i-dolegliwosci-niemowlat/anemia-u-malego-dziecka-jak-ja-rozpoznac,557_2437.html
 


3 komentarze:

  1. Ja dziś wykupuje żelazo dla córki ponieważ cała ciążę miałam silną anemie i dopiero teraz lekarz powiedział że muszę córce przez pierwszy rok żelazo podawać. Ja sama ż anemia się mecze pół życia...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem jak jest u dzieci, ale u dorosłych na żelazo dobra jest zielenina- odkąd jem rukolę i wyniki się poprawiły. Byle tylko systematycznie ją spożywać i daje efekty. A co do podawania żelaza u dzieci- trzeba robić to rozważnie, na pewno nie na wszelki wypadek, bo z tego co wiem jego nadmiar szkodliwie wpływa na uzębienie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto przynajmniej raz w roku zrobić sobie i dziecku taką morfologię z rozmazem :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię:)